Rubriky
Média

Zatahovat BIS do dívčí války bylo absurdní, míní Benda

Schůzka dnes již bývalé náměstkyně ministryně spravedlnosti Hany Marvanové a šéfa Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa, o níž informovala média začátkem června, zůstane bez dohry. Rozhodla o tom sněmovní komise, která má BIS na starost. Podle jejího předsedy Marka Bendy nešlo o porušení zákona, ale o absurditu vyvolanou dívčí válkou na spravedlnosti.

„Ta medializovaná schůzka exnáměstkyně Marvanové a ředitele BIS Langa nám dnes zabrala poměrně velkou část jednání. Shodli jsme se, že ani pan ředitel, ani paní Marvanová schůzkou neporušili zákon,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS Marek Benda (ODS).

Ten také upozornil, že schůzky šéfa Bezpečnostní informační služby s náměstky na ministerstvech jsou zcela běžné. Sdělit jim může jakékoliv informace z veřejně dostupných zpráv. A právě tak prý Lang podle svých slov postupoval i v případě Marvanové. Ta se k žádným tajným informacím nedostala a ani dostat nechtěla.

„Pan ředitel nám potvrdil, že se nebavili o ničem tajném, takže je to v pořádku. Osobně se obávám, že se ukázalo, že to byla jen bouře ve sklenici vody, kterou vyvolal tehdejší spor obou dam na ministerstvu spravedlnosti. A přijde mi absurdní, že do toho svého soupeření chtěly zatahovat i Bezpečnostní informační službu,“ dodává Benda.

Marvanová se s Langem sešla i kvůli informacím, že může docházet k prorůstání klientelistických vazeb do krajských soudů v Brně a Ústí nad Labem. BIS na podobné problémy ve svých výročních zprávách upozorňuje už několik let. Podle Marvanové bylo právě téma obsazování krajských soudů jedním z důvodů války v justici, která se rozpoutala mezi ní a ministryní Helenou Válkovou (ANO).

Vyšlo v ECHO24.cz, autor Filip Nachtman