Rubriky
Média

Advokáti přijdou o dluhový byznys

VYŠLO V TÝDENÍKU EKONOM, AUTOR: JAN NĚMEC

Politici chtějí razantně snížit odměny advokátů při vymáhání malých pohledávek.

Tažení proti dluhovému byznysu se vedle exekutorů zaměřilo také na advokáty. Hned dvě iniciativy chtějí změnit dlouho kritizovaný stav, kdy se díky štědře nastavenému systému odměn některým kancelářím vyplácelo zapojit se do skupování velkých objemů malých pohledávek.

Ty obratem žalovaly a vydělávaly na jejich neúnosném navýšení.

Za první iniciativou je skupina poslanců ODS, TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL, která ve sněmovně předložila návrh novely občanského soudního řádu. Ta má zásadně snížit odměny advokátů, a tím i atraktivitu dluhového byznysu. Vlastní legislativu ale připravuje také ministerstvo spravedlnosti.

O co v obou případech jde?

Marek Benda, Helena Langšádlová či Jan Bartošek předložili návrh, podle něhož by věřitel při vymáhání pohledávek do 10 tisíc korun v případě vyhraného sporu dostal přiznány náhrady za náklady soudního řízení – tedy i odměny pro advokáta – jen ve výši 300 korun za každý úkon ze čtyř. Za současného stavu může věřitel počítat při vymáhání pohledávky v exekučním řízení až se sedmi tisíci na služby advokáta (takzvanými přísudky).

Pokud by novela byla schválena, dostal by celkem jen 1200 korun, jenže za to by jen těžko sehnal kvalitního právníka. Nicméně podle poslanců má opatření „narovnat“ neúnosný stav, kdy bývají i velmi malé dluhy v řádu desetikorun vymáhány právě kvůli výdělku z náhrad.

Ministerstvo spravedlnosti sleduje stejný cíl, chce se ale vydat vlastní cestou. „Ministerstvo se rozhodlo připravit vládní návrh zákona, který se bude věcně zabývat problematikou náhrady nákladů řízení (soudního i exekučního), aby bylo zamezeno likvidaci dlužníků a zároveň bylo zachováno právo na právní pomoc,“ říká ředitel tiskového oddělení resortu Miroslav Konvalina. Úřad podle něho chce novelizovat i vyhlášky, které stanovují paušální odměny pro advokáty.

Návrhy by měly být hotové ještě do konce března.

Především poslanecký návrh, který nyní leží ve sněmovně a měl by jít do prvního čtení do konce března, je poměrně radikální a vyvolal mezi advokáty i některými spotřebitelskými sdruženími poprask. V důsledku by totiž mohl znamenat, že věřitelé ztratí jistotu, že v případě vymáhání pohledávky dostanou zaplaceny náklady na advokátní zastoupení.

V praxi by to mohlo způsobit opačnou nerovnováhu: věřitelům by se mohlo přestat vyplácet soudit se o pohledávky do 10 tisíc korun. A dlužníci by naopak mohli zjistit, že platit menší dluhy není nutné, protože za to nic nehrozí.

Jinak řečeno, pokud by se třeba řemeslník soudil o zaplacení svého zboží anebo zákazník žaloval prodejce kvůli nevyřízené reklamaci, mohli by nakonec platit advokáta ze svého. Soudní pře by se jim pak nevyplatila. Poslanecký návrh sice hovoří o tom, že by soudy přiznávaly náhrady případ od případu, jistotu by ale věřitel neměl. Záleželo by na soudu.

Mezi nejhlasitější kritiky patří Česká advokátní komora. „Zpracovali jsme na toto téma analýzu, kterou můžeme stručně shrnout do jedné věty: Pokud návrh bude přijat, v České republice bude existovat spravedlnost až od 10 tisíc a jedné koruny výše,“ obává se předseda komory Martin Vychopeň.

Komora proto navrhuje stanovit i v rámci limitu 10 tisíc pro bagatelní pohledávky několik pásem tarifních hodnot s různou výší odměny. Za žalování korunových dluhů by věřitelé dostali jen minimum, v případě sporů o vyšší dluhy by rostly i náhrady.

Marek Benda tvrdí, že nynější podoba návrhu není definitivní a o konkrétních sazbách jsou předkladatelé ochotni jednat. „Tato verze je maximalistický návrh napsaný Člověkem v tísni. Je to takový dělový výstřel, který možná vystřeluje až příliš ostře. Chceme ale, aby se o tomto problému začalo diskutovat,“ řekl Ekonomu Marek Benda. Je tedy možné, že snížení náhrad na služby advokáta nakonec nebude tak přísné, jak navrhují poslanci. Jisté ale je, že časy, kdy si někteří advokáti postavili byznys na žalování pohledávek a inkasování přehnaných odměn, se chýlí ke konci.