Média

Zatahovat BIS do dívčí války bylo absurdní, míní Benda

56
marvanova

Schůzka dnes již bývalé náměstkyně ministryně spravedlnosti Hany Marvanové a šéfa Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa, o níž informovala média začátkem června, zůstane bez dohry. Rozhodla o tom sněmovní komise, která má BIS na starost. Podle jejího předsedy Marka Bendy nešlo o porušení zákona, ale o absurditu vyvolanou dívčí válkou na spravedlnosti.

„Ta medializovaná schůzka exnáměstkyně Marvanové a ředitele BIS Langa nám dnes zabrala poměrně velkou část jednání. Shodli jsme se, že ani pan ředitel, ani paní Marvanová schůzkou neporušili zákon,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS Marek Benda (ODS).

Ten také upozornil, že schůzky šéfa Bezpečnostní informační služby s náměstky na ministerstvech jsou zcela běžné. Sdělit jim může jakékoliv informace z veřejně dostupných zpráv. A právě tak prý Lang podle svých slov postupoval i v případě Marvanové. Ta se k žádným tajným informacím nedostala a ani dostat nechtěla.

„Pan ředitel nám potvrdil, že se nebavili o ničem tajném, takže je to v pořádku. Osobně se obávám, že se ukázalo, že to byla jen bouře ve sklenici vody, kterou vyvolal tehdejší spor obou dam na ministerstvu spravedlnosti. A přijde mi absurdní, že do toho svého soupeření chtěly zatahovat i Bezpečnostní informační službu,“ dodává Benda.

Marvanová se s Langem sešla i kvůli informacím, že může docházet k prorůstání klientelistických vazeb do krajských soudů v Brně a Ústí nad Labem. BIS na podobné problémy ve svých výročních zprávách upozorňuje už několik let. Podle Marvanové bylo právě téma obsazování krajských soudů jedním z důvodů války v justici, která se rozpoutala mezi ní a ministryní Helenou Válkovou (ANO).

Vyšlo v ECHO24.cz, autor Filip Nachtman

 

About the author / 

marekbenda

Related Posts

 • OGO4cc3fb_istvan

  Co dál s panem Ištvanem

  Pokud už člověk kandiduje a uchází se o hlasy voličů, mělo by být jasné, jak se bude chovat v některých klíčových situacích či jak přistupuje k některým aktualitám. Pokládám za nezbytné alespoň na zde sdělit svůj jednoznačný postoj k policejnímu zásahu na Úřadu vlády ČR 13. 6. 2013, který celou dnešní krizi rozpoutal. Rád bych od sebe oddělil…

 • Benda-8645

  Ministerstvo se omluvilo, co bude dál?

  Tak trochu stranou zájmu prošla zpráva, že ministerstvo spravedlnosti uzavřelo smír s třemi bývalými poslanci, jehož součástí je omluva za nezákonnou vazbu a odškodnění v celkové výši 1,9 milionu Kč. To je v zásadě dobrá zpráva. Ač jsem se s těmi třemi hodně natrápil v dobách jejich vnitrostranické rebelie, pokládal jsem zásah proti nim vždy…

 • phone-210972_640

  Protizákonné nakládání s odposlechy

  V uplynulých týdnech, zřejmě pod vlivem dění na Ukrajině a možná i babišovského pohlcování státu, prošlo téměř bez povšimnutí několik kol dalšího zneužívání odposlechů a jejich publikování ve sdělovacích prostředcích. Já sám už jsem si kdysi vysloužil nehynoucí „nelásku“ veškerého bulváru za tzv. náhubkový zákon, což byla prostě novela trestního řádu zakazující publikaci obsahů neveřejných spisů, tedy prachsprosté krádeže, a jejich…

Archiv článků