Komentáře a články, Média

Ministerstvo se omluvilo, co bude dál?

161
Benda-8645

Tak trochu stranou zájmu prošla zpráva, že ministerstvo spravedlnosti uzavřelo smír s třemi bývalými poslanci, jehož součástí je omluva za nezákonnou vazbu a odškodnění v celkové výši 1,9 milionu Kč. To je v zásadě dobrá zpráva. Ač jsem se s těmi třemi hodně natrápil v dobách jejich vnitrostranické rebelie, pokládal jsem zásah proti nim vždy hluboce za hranou zdravého rozumu.

A v případě skutečného prosazení takovéhoto pojetí trestání údajné korupce za konec státu a politiky, jak je známe za uplynulá staletí.
V souvislosti s jejich odškodněním ovšem vyvstává mnohem zásadnější otázka. Kdo dnes ponese odpovědnost za zásah na úřadu vlády 13. 6. 2013? Připomeňme si jen ve stručnosti, co se tehdy stalo. Stovky ozbrojených policistů najelo do Prahy, provedli desítky prohlídek a se souhlasem soudu byla uvalena vazba na tři bývalé poslance a ředitelku kanceláře premiéra. Následovala bombastická tisková konference státních zástupců a policejních důstojníků, ve které mluvili o stovkách zabavených milionů, desítkách kil zlata a rozsáhlé korupční chobotnici. Následně premiér rezignoval, padla vláda a vládcem politické scény se na čas stal prezident Zeman. Ten odmítl jmenovat vládu vycházející ze sněmovny s odůvodněním, že mu vrchní státní zástupce v Olomouci sdělil, že hrozí zatčení dalších lidí, kteří by v takové vládě mohli být. Prostě státní převrat jihoamerického typu z minulého století jak vyšitý.
A co máme z celého vyšetřování po bezmála dvou letech? Několik banálních obvinění proti bývalé šéfce kabinetu pana premiéra Nečase a hory ošklivě vypuštěných odposlechů premiéra. Které mimochodem, kromě možná osobního či spíš manželského selhání (kdožs bez viny, ať hodí kamenem), neprokazují vůbec nic nezákonného.
Stamiliony nikde, zlato nikde (pokud někde byly, jsou již pravděpodobně vráceny původním majitelům, ale otázka zní, zda vůbec někdy existovaly), rozsáhlá korupční chobotnice nikde. A já se nyní ptám, kdo za totální destrukci české politiky a osobní degradaci mnoha lidí ponese odpovědnost? Kdo ponese odpovědnost za náklady vzniklé státu? A že určitě při tomto rozsahu zásahu nebyly malé, i když mi je ani v odpovědi na interpelaci nebyli schopni ministr vnitra ani ministryně spravedlnosti vyčíslit. Kdo je odpovědný za 1,9 milionu, které třem exposlancům vyplatí stát?
Kdyby byli čestnými muži, pak by pan Ištvan i pan Šlachta a další účastníci již sami odstoupili za svá závažná selhání. Protože jimi evidentně nejsou, vyzývám ministra vnitra k odvolání plukovníka Šlachty a ministra spravedlnosti k okamžitému zavedení kárného řízení s panem Ištvanem. A teď se vůbec nezmiňuji o trestní odpovědnosti za zneužití pravomoci veřejného činitele, to nepochybně šetří jiné orgány.

Marek Benda
(Vyšlo 16. 4. 2015 v Lidových novinách)

About the author / 

marekbenda

Related Posts

 • OGO4cc3fb_istvan

  Co dál s panem Ištvanem

  Pokud už člověk kandiduje a uchází se o hlasy voličů, mělo by být jasné, jak se bude chovat v některých klíčových situacích či jak přistupuje k některým aktualitám. Pokládám za nezbytné alespoň na zde sdělit svůj jednoznačný postoj k policejnímu zásahu na Úřadu vlády ČR 13. 6. 2013, který celou dnešní krizi rozpoutal. Rád bych od sebe oddělil…

 • Benda-8645

  Ministerstvo se omluvilo, co bude dál?

  Tak trochu stranou zájmu prošla zpráva, že ministerstvo spravedlnosti uzavřelo smír s třemi bývalými poslanci, jehož součástí je omluva za nezákonnou vazbu a odškodnění v celkové výši 1,9 milionu Kč. To je v zásadě dobrá zpráva. Ač jsem se s těmi třemi hodně natrápil v dobách jejich vnitrostranické rebelie, pokládal jsem zásah proti nim vždy…

 • phone-210972_640

  Protizákonné nakládání s odposlechy

  V uplynulých týdnech, zřejmě pod vlivem dění na Ukrajině a možná i babišovského pohlcování státu, prošlo téměř bez povšimnutí několik kol dalšího zneužívání odposlechů a jejich publikování ve sdělovacích prostředcích. Já sám už jsem si kdysi vysloužil nehynoucí „nelásku“ veškerého bulváru za tzv. náhubkový zákon, což byla prostě novela trestního řádu zakazující publikaci obsahů neveřejných spisů, tedy prachsprosté krádeže, a jejich…

Archiv článků